PWR-90-240V-5V0.7A
DigiKey Part Number
1188-PWR-90-240V-5V0.7A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PWR-90-240V-5V0.7A
Description
AC/DC CONVERTER 5V 3.5W
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 5V 90 ~ 240 VAC Input
Category
Current - Output 1
700 mA
Mfr
Power (Watts)
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
85%
Type
Open Frame
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 240 VAC
Size / Dimension
1.18" L x 0.79" W x 0.71" H (30.0mm x 20.0mm x 18.0mm)
Voltage - Output 1
5V