K21K0C-P05LJG0-500S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Adam Tech
In Stock: 100
Datasheet
5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
K21K0
Mini-Snap® L and K Series
K21K0C-P05LJG0-500S
DigiKey Part Number
1907-1323-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K21K0C-P05LJG0-500S
Description
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
K21K0C-P05LJG0-500S Models
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell, Strain Relief
Connector Type
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
5
Cable Opening
0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Shell Size - Insert
1
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C