G51M07-P10QC00-0070 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ODU
In Stock: 0
Datasheet
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
G51M07-P10QC00-0070
DigiKey Part Number
1907-G51M07-P10QC00-0070-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G51M07-P10QC00-0070
Description
ODU MEDI-SNAP RECEPT, STY 5, SZ
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shell Material
Polysulfone (PSU)
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Gray
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
4A
Shell Size - Insert
1
Voltage Rating
25V
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-50°C ~ 120°C