RK055HDMIPI4MA0
DigiKey Part Number
568-RK055HDMIPI4MA0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK055HDMIPI4MA0
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 5.5"
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color MIPI 5.5" (139.70mm) 1280 x 720
Category
Viewing Area
68.04mm W x 120.96mm H
Manufacturer
NXP USA Inc.
Backlight
LED
Packaging
Bulk
Dot Pixels
1280 x 720
Part Status
Active
Interface
MIPI
Display Type
TFT - Color
Controller Type
GT911, RM68200
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Capacitive
Dot Pitch
0.09mm W x 0.03mm H
Diagonal Screen Size
5.5" (139.70mm)