PMF370XN,115 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 2,830
Datasheet
N-Channel 30 V 870mA (Tc) 560mW (Tc) Surface Mount SOT-323
PMST2907A-QX
PMF370XN,115
DigiKey Part Number
1727-5422-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMF370XN,115
Description
MOSFET N-CH 30V 870MA SOT323
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PMF370XN,115 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
0.65 nC @ 4.5 V
Series
Vgs (Max)
±12V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
37 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
560mW (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
SOT-323
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
440mOhm @ 200mA, 4.5V