NX5P3001UKZ
DigiKey Part Number
568-11380-2-ND - Tape & Reel (TR)
568-11380-1-ND - Cut Tape (CT)
568-11380-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NX5P3001UKZ
Description
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 12WLCSP
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 3A 12-WLCSP (1.6x1.3)
Category
Voltage - Load
3V ~ 30V
Mfr
Current - Output (Max)
3A
Series
Rds On (Typ)
62mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Type
Non-Inverting
Part Status
Active
Features
Slew Rate Controlled
Switch Type
Fault Protection
Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, UVLO
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)