MCF54416CMJ250
DigiKey Part Number
MCF54416CMJ250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCF54416CMJ250
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 256MAPBGA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Coldfire V4 MCF5441x Microcontroller IC 32-Bit 250MHz ROMless 256-MAPBGA (17x17)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCF54416CMJ250 Models
Category
Number of I/O
87
Mfr
Program Memory Type
ROMless
Series
RAM Size
64K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.14V ~ 1.32V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 8x12b; D/A 2x12b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
Coldfire V4
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
250MHz