MC7457RX867NC
DigiKey Part Number
MC7457RX867NC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC7457RX867NC
Description
IC MPU MPC74XX 867MHZ 483FCCBGA
Customer Reference
Detailed Description
PowerPC G4 Microprocessor IC MPC74xx 1 Core, 32-Bit 867MHz 483-FCCBGA (29x29)
Category
Co-Processors/DSP
Multimedia; SIMD
Manufacturer
NXP USA Inc.
Graphics Acceleration
No
Series
Voltage - I/O
1.5V, 1.8V, 2.5V
Packaging
Tray
Operating Temperature
0°C ~ 105°C (TA)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Core Processor
PowerPC G4
Package / Case
483-BCBGA, FCCBGA
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Supplier Device Package
483-FCCBGA (29x29)
Speed
867MHz