625-30VAC-1-1-8-8
DigiKey Part Number
4681-625-30VAC-1-1-8-8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
625-30VAC-1-1-8-8
Description
Intrinsically Safe Pressure Tran
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor -14.73PSI ~ 0PSI (-101.59kPa ~ 0kPa) Gauge Male - 1/2" (12.7mm) NPT 4 mA ~ 20 mA
Category
Output
4 mA ~ 20 mA
Manufacturer
NOSHOK, Inc.
Accuracy
±0.25%
Series
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Bulk
Port Size
Male - 1/2" (12.7mm) NPT
Part Status
Active
Port Style
Threaded
Applications
Industrial
Features
Intrinsically Safe, Temperature Compensated
Pressure Type
Gauge
Termination Style
DIN EN 175301-803 Form A
Operating Pressure
-14.73PSI ~ 0PSI (-101.59kPa ~ 0kPa)