254-12-29/145-1-1-28-TC
DigiKey Part Number
4681-254-12-29/145-1-1-28-TC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
254-12-29/145-1-1-28-TC
Description
Sanitary Pressure Transmitter
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 29PSI ~ 145PSI (199.9kPa ~ 999.7kPa) Gauge 4 mA ~ 20 mA
Category
Output
4 mA ~ 20 mA
Manufacturer
NOSHOK, Inc.
Accuracy
±0.2%
Series
Voltage - Supply
12V ~ 36V
Packaging
Bulk
Port Style
Threaded
Part Status
Active
Features
3A Compliant
Applications
Industrial
Termination Style
Female - 1/2" (12.7mm) NPT
Pressure Type
Gauge
Maximum Pressure
145PSI (999.7kPa)
Operating Pressure
29PSI ~ 145PSI (199.9kPa ~ 999.7kPa)
Operating Temperature
-20°C ~ 100°C