Image for 189-H15-613R577 is not available
189-H15-613R577
DigiKey Part Number
NOR1833-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
189-H15-613R577
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15, 15 Position D-Sub - Stacked Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3, 3
Contact Form
Stamped
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E); 1 (DE, E) High Density
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C