172-E37-101R031 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
172-E37-101R031
DigiKey Part Number
7137MEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E37-101R031
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Chromate Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Obsolete
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Color
White
Number of Positions
Contact Form
Machined
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Wire Gauge
20-26 AWG
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C