172-025-102R001 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NorComp Inc.
In Stock: 218
Datasheet
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 148
Datasheet
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
172-025-102R001
172-025-102R001
172-025-102R001
DigiKey Part Number
1125MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-025-102R001
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
172-025-102R001 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Features
Grounding Indents
Connector Type
Plug, Male Pins
Color
Beige
Number of Positions
Contact Form
Machined
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Wire Gauge
20-26 AWG
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C