15050VA-48P-EA-00
DigiKey Part Number
P14734-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15050VA-48P-EA-00
Description
FAN AXIAL 172X50.8MM 48VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 283.1 CFM (7.93m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
15050VA-48P-EA-00 Models
Category
Power (Watts)
25 W
Mfr
RPM
Series
Termination
2 Wire Leads
Packaging
Box
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Part Status
Active
Approval Agency
UL, VDE
Voltage - Rated
Weight
1.8 lbs (816.5 g)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Current Rating (Amps)
0.520A
Width
50.80mm
Voltage Range
36 ~ 56VDC
Air Flow
283.1 CFM (7.93m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.846 in H2O (210.7 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C