15050VA-24Q-EA-00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NMB Technologies Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Fan Tubeaxial 24VDC Rectangular/Rounded - 172.7mm L x 150mm H Ball 300.2 CFM (8.41m³/min) 2 Wire Leads
15050VA-24Q-EA-00
DigiKey Part Number
12-15050VA-24Q-EA-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15050VA-24Q-EA-00
Description
FAN AXIAL 172.7X50.8MM 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
64.0dB
Series
Power (Watts)
31.2 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Ingress Protection
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172.7mm L x 150mm H
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Width
50.80mm
Current Rating (Amps)
1.30A
Air Flow
300.2 CFM (8.41m³/min)
Voltage Range
18 ~ 26.4VDC
Static Pressure
1.070 in H2O (266.5 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C