12038VA-12R-EAE-0
DigiKey Part Number
12-12038VA-12R-EA-E0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12038VA-12R-EAE-0
Description
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 243.2 CFM (6.81m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
66.0dB
Series
Power (Watts)
36 W
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Current Rating (Amps)
3.00A
Width
38.00mm
Voltage Range
10 ~ 13.8VDC
Air Flow
243.2 CFM (6.81m³/min)
Static Pressure
1.460 in H2O (363.7 Pa)
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C