11938TB-A1N-NP-00
DigiKey Part Number
12-11938TB-A1N-NP-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11938TB-A1N-NP-00
Description
FAN 119MM X 38MM 115VAC TERMINAL
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 119mm L x 119mm H Ball 117.9 CFM (3.30m³/min) 2 Wire Leads
NMB Technologies Corporation
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
50.0dB
Power (Watts)
17.00W
RPM
3100 RPM
Voltage - Rated
115VAC
Termination
2 Wire Leads
Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.030A
Air Flow
117.9 CFM (3.30m³/min)
Static Pressure
0.400 in H2O (99.6 Pa)
Material - Blade
Steel
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
90000 Hrs @ 25°C