11938SB-A1N-QA-U0
DigiKey Part Number
12-11938SB-A1N-QA-U0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11938SB-A1N-QA-U0
Description
FAN 119MM X 38MM 115VAC TERMINAL
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 119mm L x 119mm H Ball 105.9 CFM (2.97m³/min) 2 Terminals
Noise
44.0dB
Series
Power (Watts)
15.50W
RPM
3100 RPM
Voltage - Rated
115VAC
Operating Temperature
14 ~ 149°F (-10 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
Current Rating (Amps)
0.250A
Width
38.00mm
Air Flow
105.9 CFM (2.97m³/min)
Static Pressure
0.400 in H2O (99.6 Pa)
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C