11938MB-A1M-EA-00
DigiKey Part Number
12-11938MB-A1M-EA-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11938MB-A1M-EA-00
Description
FAN 119MM X 38MM 115VAC TERMINAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 119mm L x 119mm H Ball 95.0 CFM (2.66m³/min) 2 Terminals
Category
Fan Type
Tubeaxial
Manufacturer
NMB Technologies Corporation
Noise
39.0dB
Series
Power (Watts)
13.00W
Packaging
Bulk
RPM
2750 RPM
Part Status
Active
Termination
2 Terminals
Voltage - Rated
115VAC
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
Current Rating (Amps)
0.190A
Width
38.00mm
Material - Frame
Aluminum
Air Flow
95.0 CFM (2.66m³/min)
Material - Blade
Plastic
Static Pressure
0.260 in H2O (64.8 Pa)
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C