11938MB-A1J-EP-00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NMB Technologies Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 119mm L x 119mm H Ball 49.4 CFM (1.38m³/min) 2 Wire Leads
11938MB-A1J-EP-00
DigiKey Part Number
12-11938MB-A1J-EP-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11938MB-A1J-EP-00
Description
FAN AXIAL 119X38MM 115VAC TERM
Detailed Description
NMB Technologies Corporation
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
28.0dB
Power (Watts)
5.50W
RPM
1450 RPM
Voltage - Rated
115VAC
Termination
2 Wire Leads
Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.080A
Air Flow
49.4 CFM (1.38m³/min)
Static Pressure
0.070 in H2O (17.4 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C