11938MA-24P-EA-D0
DigiKey Part Number
12-11938MA-24P-EA-D0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11938MA-24P-EA-D0
Description
FAN AXIAL 119X38.4MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 119mm L x 119mm H Ball 181.2 CFM (5.13m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
59.5dB(A)
Series
Power (Watts)
22.4 W
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
Current Rating (Amps)
0.930A
Width
38.40mm
Voltage Range
15 ~ 26.4VDC
Air Flow
181.2 CFM (5.13m³/min)
Static Pressure
0.860 in H2O (214.2 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C