11938FB-B3M-EA-00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NMB Technologies Corporation
In Stock: 59
Datasheet
Parametric Equivalent
NMB Technologies Corporation
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 5
In Stock: 2
In Stock: 937
In Stock: 0
Orion Fans
Mechatronics Fan Group
Mechatronics Fan Group
In Stock: 25
Fan Tubeaxial 230VAC Square - 119mm L x 119mm H Ball 100.0 CFM (2.80m³/min) 2 Terminals
11938FB-B3M-EA-00
DigiKey Part Number
12-11938FB-B3M-EA-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11938FB-B3M-EA-00
Description
FAN 119MM X 38MM 230VAC TERMINAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Fan Type
Tubeaxial
Manufacturer
Noise
42.0dB
Series
Power (Watts)
14.00W
Packaging
Bulk
RPM
2800 RPM
Part Status
Active
Termination
2 Terminals
Voltage - Rated
230VAC
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
Current Rating (Amps)
0.090A
Width
38.00mm
Material - Frame
Aluminum
Air Flow
100.0 CFM (2.80m³/min)
Material - Blade
Plastic
Static Pressure
0.280 in H2O (69.7 Pa)
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C