11925SE-24R-FTD-W
DigiKey Part Number
12-11925SE-24R-FT-DW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11925SE-24R-FTD-W
Description
FAN AXIAL 119X25MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 119mm L x 119mm H Ball 128.2 CFM (3.59m³/min) 3 Wire Leads
Category
Noise
47.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
7.2 W
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
Approval Agency
CE, cULus, VDE
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.300A
Air Flow
128.2 CFM (3.59m³/min)
Voltage Range
12 ~ 26.4VDC
Static Pressure
0.357 in H2O (88.9 Pa)
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C