11925SA-12N-ELD-0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NMB Technologies Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Image for 11925SA-12N-ELD-0 is not available
11925SA-12N-ELD-0
DigiKey Part Number
12-11925SA-12N-EL-D0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11925SA-12N-ELD-0
Description
FAN AXIAL 119X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 119mm L x 119mm H Ball 91.0 CFM (2.55m³/min) 3 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Mfr
Noise
37.0dB
Series
Power (Watts)
2.88 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
Current Rating (Amps)
0.240A
Width
25.00mm
Voltage Range
7 ~ 13.8VDC
Air Flow
91.0 CFM (2.55m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.190 in H2O (47.3 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C