08038RA-12Q-EU-04
DigiKey Part Number
12-08038RA-12Q-EU-04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08038RA-12Q-EU-04
Description
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 91.8 CFM (2.57m³/min) 4 Wire Leads
Category
Noise
56.0dB
Mfr
Power (Watts)
13.8 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cULus, VDE
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Current Rating (Amps)
1.15A
Width
38.00mm
Voltage Range
7 ~ 13.2VDC
Air Flow
91.8 CFM (2.57m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
1.040 in H2O (258.0 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
80000 Hrs @ 25°C