06025SA-12P-EA-D0 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NMB Technologies Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
NMB Technologies Corporation
In Stock: 352
Datasheet
In Stock: 227
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 24.0 CFM (0.672m³/min) 2 Wire Leads
06025SA-12P-EA-D0
DigiKey Part Number
12-06025SA-12P-EA-D0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06025SA-12P-EA-D0
Description
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Noise
33.0dB
Series
Power (Watts)
2.04 W
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Current Rating (Amps)
0.170A
Width
25.00mm
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Air Flow
24.0 CFM (0.672m³/min)
Static Pressure
0.270 in H2O (67.3 Pa)
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C