04056DA-12T-E6E-8
DigiKey Part Number
12-04056DA-12T-E6-E8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04056DA-12T-E6E-8
Description
40X40X56MM, 12VDC, 29,000 RPM, 2
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 29.8 CFM (0.834m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
60.0dB
Series
Power (Watts)
15.6 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Approval Agency
CE, cULus, TUV
Width
56.00mm
Current Rating (Amps)
1.30A
Air Flow
29.8 CFM (0.834m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
6.000 in H2O (1510.0 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C