04028VE-24N-CT-00
DigiKey Part Number
12-04028VE-24N-CT-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04028VE-24N-CT-00
Description
FAN AXIAL 40X28.1MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 14.5 CFM (0.406m³/min) 3 Wire Leads
Category
Noise
44.5dB(A)
Mfr
Power (Watts)
2.4 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Approval Agency
CE, cULus, VDE
Width
28.10mm
Current Rating (Amps)
0.100A
Air Flow
14.5 CFM (0.406m³/min)
Voltage Range
10 ~ 26.4VDC
Static Pressure
0.840 in H2O (209.2 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C