WR15BT/UCV
DigiKey Part Number
WR15BT/UCV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR15BT/UCV
Description
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch SPDT 15A (AC/DC) 125 V Panel Mount, Snap-In
Category
Color - Actuator/Cap
Ivory
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Obsolete
Features
Epoxy Sealed Terminals
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 34.20mm x 17.20mm
Circuit
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Switch Function
Approval Agency
EN, UL
Current Rating (Amps)
Mechanical Life
30,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V