NR01105ANG13
DigiKey Part Number
360-3644-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NR01105ANG13
Description
SWITCH ROTARY 5POS 0.4VA 28V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rotary Switch 5 Position SP5T 0.4VA (AC/DC) 28 VAC Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NR01105ANG13 Models
Category
Current Rating (Amps)
0.4VA (AC/DC)
Manufacturer
NKK Switches
Voltage Rating - AC
28 V
Series
Voltage Rating - DC
28 V
Packaging
Bulk
Actuator Type
Knob
Part Status
Active
Angle of Throw
45°
Number of Positions
5
Contact Material
Beryllium Copper
Index Stops
Fixed
Contact Finish
Gold
Number of Decks
1
Mounting Type
Through Hole
Number of Poles per Deck
1
Termination Style
PC Pin
Circuit per Deck
SP5T
Depth Behind Panel
10.50mm