MNL22LFW01
DigiKey Part Number
360-MNL22LFW01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MNL22LFW01
Description
LED TIPPED TOGGLE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Toggle Switch DPDT Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MNL22LFW01 Models
Category
Actuator Type
Standard Round
Mfr
Actuator Length
14.70mm
Series
Illumination
Illuminated
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, Green
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
2.2 VDC
Mounting Type
Panel Mount
Termination Style
Solder Lug
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 6.50mm Dia
Switch Function
Bushing Thread
1/4-40
Current Rating (Amps)
6A (AC), 3A (DC)
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C
Voltage Rating - AC
125 V
Actuator Material
Brass, Nickel Plated
Voltage Rating - DC
30 V