LB16CKW01-12-BJ | |
|---|---|
DigiKey Part Number | LB16CKW01-12-BJ-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LB16CKW01-12-BJ |
Description | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V |
Customer Reference | |
Detailed Description | Pushbutton Switch SPDT Standard, Illuminated Panel Mount, Snap-In |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LB16CKW01-12-BJ Models |
Category | Voltage Rating - DC 30 V |
Mfr | Actuator Type Round, Button |
Series | Actuator Marking No Marking |
Packaging Bulk | Color - Actuator/Cap White |
Part Status Obsolete | Illumination Type, Color Incandescent, White |
Mounting Type Panel Mount, Snap-In | Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC |
Type Standard, Illuminated | Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) |
Circuit | Panel Cutout Dimensions Circular - 22.00mm Dia |
Switch Function On-On | Operating Temperature -25°C ~ 50°C |
Current Rating (Amps) 3A (AC/DC) | Mechanical Life 200,000 Cycles |
Voltage Rating - AC 125 V | Electrical Life 100,000 Cycles |