FR02FR16P-S
DigiKey Part Number
FR02FR16P-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FR02FR16P-S
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.1A 5V
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 100mA 5VDC
EDA/CAD Models
FR02FR16P-S Models
Height Above Board
0.154" (3.90mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Termination Style
Gull Wing
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
Hexadecimal
Number of Positions
16
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Voltage Rating
5VDC
Length
0.394" (10.00mm)