FR01KR16P-S
DigiKey Part Number
360-2208-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FR01KR16P-S
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.1A 5V
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Through Hole Rotary with Shaft Actuator 100mA 5VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FR01KR16P-S Models
Height Above Board
0.426" (10.82mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tube
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
Hexadecimal
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Voltage Rating
5VDC
Length
0.394" (10.00mm)