FR01KC16P-W-S
DigiKey Part Number
FR01KC16P-W-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FR01KC16P-W-S
Description
SW ROTARY DIP HEX COMP 0.1A 5V
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal Complement 16 Position Through Hole Rotary with Shaft Actuator 100mA 5VDC
EDA/CAD Models
FR01KC16P-W-S Models
Height Above Board
0.426" (10.82mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
Hexadecimal Complement
Washable
Yes
Number of Positions
16
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Voltage Rating
5VDC
Length
0.394" (10.00mm)