FR01KC16H-06XL-S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
NKK Switches
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
Dip Switch Hexadecimal Complement 16 Position Through Hole, Right Angle Rotary with Shaft Actuator 100mA 5VDC
FR01KC16H-06XL-S
DigiKey Part Number
FR01KC16H-06XL-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FR01KC16H-06XL-S
Description
SW ROTARY DIP HEX COMP 0.1A 5V
Detailed Description
Height Above Board
0.394" (10.00mm)
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Tube
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
Hexadecimal Complement
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Voltage Rating
5VDC
Length
0.394" (10.00mm)