FR01KC10H-06XL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
NKK Switches
In Stock: 53
Datasheet
Similar
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
Dip Switch BCD Complement 10 Position Through Hole, Right Angle Rotary with Shaft Actuator 100mA 5VDC
FR01KC10H-06XL
DigiKey Part Number
FR01KC10H-06XL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FR01KC10H-06XL
Description
SW ROTARY DIP BCD COMP 0.1A 5V
Detailed Description
Height Above Board
0.394" (10.00mm)
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Bulk
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
BCD Complement
Number of Positions
10
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Voltage Rating
5VDC
Length
0.394" (10.00mm)