RP401N501D-TR-FE | |
|---|---|
DigiKey Part Number | RP401N501D-TR-FE-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RP401N501D-TR-FE |
Description | IC REG BOOST 5V 500MA SOT23-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 500mA SC-74A, SOT-753 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Input (Max) 5.5V |
Mfr | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Series | Current - Output |
Packaging Tape & Reel (TR) | Frequency - Switching 1.2MHz |
Part Status Active | Synchronous Rectifier No |
Function Step-Up | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Output Configuration Positive | Mounting Type Surface Mount |
Topology | Package / Case |
Output Type | Supplier Device Package SOT-23-5 |
Number of Outputs 1 | Base Product Number |
Voltage - Input (Min) 0.6V |