R1114Q151D-TR-FE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nisshinbo Micro Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nisshinbo Micro Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SC-82AB
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
R1114Q151D-TR-FE
DigiKey Part Number
R1114Q151D-TR-FE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R1114Q151D-TR-FE
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SC-82AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
95 µA
Series
PSRR
70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SC-82A, SOT-343
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SC-82AB
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 150mA