NJU7772F15-TE1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nisshinbo Micro Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5 (MTP5)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
NJU7772F15-TE1
DigiKey Part Number
2129-NJU7772F15-TE1TR-ND - Tape & Reel (TR)
2129-NJU7772F15-TE1CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NJU7772F15-TE1
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Quiescent (Iq)
35 µA
Mfr
PSRR
65dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
9V
Supplier Device Package
SOT-23-5 (MTP5)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V