NJM2864F28-TE1
DigiKey Part Number
2129-NJM2864F28-TE1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NJM2864F28-TE1
Description
IC REG LINEAR 2.8V 100MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-23-5 (MTP5)
Current - Quiescent (Iq)
180 µA
PSRR
75dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
14V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Supplier Device Package
SOT-23-5 (MTP5)
Voltage Dropout (Max)
0.1V @ 60mA