NJM2855DL1-18-TE1
DigiKey Part Number
2129-NJM2855DL1-18-TE1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NJM2855DL1-18-TE1
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-252-3
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
600 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
75dB (1kHz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
8V
Supplier Device Package
TO-252-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V