NJM12856DL3-33-TE1
DigiKey Part Number
2129-NJM12856DL3-33-TE1TR-ND - Tape & Reel (TR)
2129-NJM12856DL3-33-TE1CT-ND - Cut Tape (CT)
2129-NJM12856DL3-33-TE1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NJM12856DL3-33-TE1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-252-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NJM12856DL3-33-TE1 Models
Category
Current - Output
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
72dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
TO-252-5
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 600mA