NJM12856DL3-25-TE1
DigiKey Part Number
2129-NJM12856DL3-25-TE1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NJM12856DL3-25-TE1
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A TO252-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-252-5
Category
Current - Output
PSRR
73dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
TO-252-5
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 600mA