NJM12856DL3-18-TE1
DigiKey Part Number
2129-NJM12856DL3-18-TE1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NJM12856DL3-18-TE1
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A TO252-5
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-252-5
Category
Current - Quiescent (Iq)
600 µA
Mfr
PSRR
76dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Control Features
Enable, Soft Start
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Current
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-252-6, DPAK (5 Leads + Tab)
Voltage - Input (Max)
6.5V
Supplier Device Package
TO-252-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V