F251RF-12LLB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
NMB Technologies Corporation
In Stock: 540
Datasheet
Similar
Wakefield Thermal Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 25mm L x 25mm H 1 Ball/1 Sleeve 1.4 CFM (0.039m³/min) 3 Wire Leads
F251RF-12LLB
DigiKey Part Number
563-1120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F251RF-12LLB
Description
FAN AXIAL 25X10MM 12VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
11.0dB(A)
Series
Power (Watts)
360 mW
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Obsolete
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Size / Dimension
Square - 25mm L x 25mm H
Weight
0.015 lb (6.8 g)
Width
10.00mm
Current Rating (Amps)
0.030A
Air Flow
1.4 CFM (0.039m³/min)
Voltage Range
10.2 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.080 in H2O (19.9 Pa)