UVR1C331MPD1TD
DigiKey Part Number
493-5911-1-ND - Cut Tape (CT)
493-5911-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVR1C331MPD1TD
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UVR1C331MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
370 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
555 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C