UPW1J471MHD3TN
DigiKey Part Number
493-12376-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12376-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1J471MHD3TN
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPW1J471MHD3TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.328 A @ 120 Hz
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.77 A @ 100 kHz
Impedance
59 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C