UPW1J151MPD1TD
DigiKey Part Number
493-11873-1-ND - Cut Tape (CT)
493-11873-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1J151MPD1TD
Description
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPW1J151MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
429 mA @ 120 Hz
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
660 mA @ 100 kHz
Impedance
194 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C