UPM2D2R2MPD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 875
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 1,500
Datasheet
MFR Recommended
In Stock: 1,055
Upgrade
Similar
Upgrade
Rubycon
Rubycon
In Stock: 551
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
2.2 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPM2D2R2MPD
DigiKey Part Number
493-17125-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM2D2R2MPD
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPM2D2R2MPD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
30 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
48 mA @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C